П`ятниця, 05.06.2020, 16:45
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Тема 1 | Вхід | Сайт гімназії
Меню сайту
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 187
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Сонях
Види і мова мистецтв

Розділ 1. ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА І СИСТЕМА ВИДІВ МИСТЕЦТВ

Розділ 2.  МОВА МИСТЕЦТВА

Розділ 3. ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ

Часом замість визначення "художня культура" ми говоримо просто "мистецтво" або "мистецтво і література".
       А коли ми згадуємо античну істину про те, що мистецтво вічне, то створюється враження, що воно не лише обернено в безконечне майбутнє, але і завжди існувало.
       Але якщо ми хочемо взнати, звідки взялися всі нинішні такі різні види мистецтва, то нам доведеться знову повернутися до первісних часів, коли природа і людина були єдиними цілими.
       Що все відбувається біля багаття було єдиним дійством. Кожен був актор і глядач одночасно, і танець був в той же час і піснею, і музика народжувалася від вигуків людей і полум'я костриці. А розфарбовані особи, татуїровки і намиста були частиною і пісні, і танцю, і музики.
       Все було злите -СИНКРЕТІЧНО, і місце біля багаття ще не стало сценою, і не народився ще оркестр, і не було хору. Мистецтво вже існувало, але воно було єдине і неділимо. І прошло багато тисячоліть, перш ніж з цього строкатого свята виникли перші види мистецтва.
       У античній Греції словом МИСТЕЦТВО позначали не лише ВЛАСНЕ МИСТЕЦТВО, але будь-яке заняття людини, де в створених його руками творах виявлявся високий рівень уміння. Тому скульптор, живописець і ремісник, що виготовляв щити і мечі, прикрашені орнаментом, були рівні перед мистецтвом. Все це разом античні греки називали одним словом - "techne". Проте у них у великій шані були також співці, музиканти і танцюристи.
       Так виділилися дві галузь мистецтва - мусичеська- танець, музика, слово і акторське мистецтво,ТЕХНІЧНА - скульптура, декоративне і архітектура. Усередині цих гілок первинного мистецтва злито існували майбутні окремі самостійні види мистецтва, поки що нічим про свою присутність не заявляючи.
       Подальше вдосконалення художньої культури привело до виділення з техно і мусической груп види культури, що набирають самостійність, - живопис, музику, поезію. Так виникла, розвиваючись і ділячись на все новий і складний вигляд,СИСТЕМА ВИДІВ МИСТЕЦТВ.
       Сучасна система видів мистецтва полягає як з простих видів мистецтв, в основі яких лежить перша форма художньої діяльності - живопис, архітектура, поезія, скульптура, музика, так і складних, таких, що стоять з декількох первозданних форм художньої творчості: театр, опера, балет, кіно.
       Як бачите, в цій СИСТЕМІ види мистецтва знаходяться у взаємозв'язку і взаємодії між собою, і вона міняється, доповнюється, розвивається усередині себе, удосконалюється, і види мистецтва в ній набувають абсолютно нових властивостей.
       Види мистецтва володіють своїми виразними засобами, а тому не замінюють і ні в чому не повторюють один одного.
       Всі вони як форми ХУДОЖНЬОЇ ТВОРЧОСТІ рівноцінні.ЖИВОПИС перевершує музику в наочності своїх образів, вони зримі, барвисті, об'ємні. Але все таки музиці легко передавати в звуках складну гамму людських настроїв і переживань.
       Світ мистецтва розімкнений і відкритий. Він постійно розширюється, в нім види мистецтв, що вже стали звичними, подпитывают один одного, вони освоюють для створення своєї образної мови технічні новини, утворюючи все новий вигляд мистецтв.
       В кінці XIX століття зародився кінематограф, з якого в XX столітті утворилося кіномистецтво. На основі кіномистецтва, театру, живопису і графіки, а можливо, ще і забутого ораторського мистецтва складається сучасне мистецтво телебачення.
       Сьогодні намагається стати самостійним виглядом мистецтва світломузика, що виникла в результаті спроб синтезу музики і кольорового потоку світла.
       Сучасні види мистецтва виникають, починаючи з кінематографа, як технічні новини, і потрібні особливі умови або щасливий випадок, аби мистецтво і техніка не просто співіснували, але і синтезувалися, стаючи чимось принципово новим.
       Чим відрізняється мистецтво від ремесел, всіляких умінь і інших занять людини, стало зрозуміле в епоху відродження. Тоді затвердилася думка, що головна її відмінність полягає не в прояві високого рівня уміння і майстерності, і не в приємному від нього враженні, а в художньо-образній природі мистецтва і його особливому способі відображати дійсність.
       Абсолютно зрозуміло, що пізнавати світ всього правильніше за допомогою наук - непохитна твердиня наукових знань пояснює закономірності буття об'єктивно і точно.
       А ось чи може мистецтво пізнавати дійсність і змальовувати реальний світ так само? Адже художник відтворює навколишній світ, пропускаючи реальність крізь призму своїх відчуттів, емоцій; виражає своє відношення, дає оцінку, довіряючи своїм відчуттям і переживанням?
       У мистецтві особисте, засноване на відчуттях і відчуттях автора відношення до дійсності - якраз те, без чого художня культура не може існувати. Вона може зробити на життя нащадків не менший вплив, ніж наукове прогнозування, як чуйний інструмент передбачаючи ті зміни в суспільстві, яким ще не знайдено наукових підтверджень. Мистецтво створює образ часу, картину епохи, малюючи цю картину засобами художньої мови - і в кожного виду мистецтва ця мова особлива.

                                                           МОВА МИСТЕЦТВА

        Мова, якою пояснюється з нами художник, намагаючись виразити свої відчуття і думки, - художня мова мистецтва.
        Наука про мистецтво визначає його як сукупність прийомів, за допомогою яких художник втілює в творі свій задум і вступає в спілкування з публікою.
        У культурі безліч мов. Не лише тих, на яких говорять народи нашої планети. Є мова науки - математики, інформатики. Мистецтво також говорить на своїй мові. Подібно до мов науки, мова мистецтва також зберігає інформацію про навколишній світ і передає її від людини до людини і зберігає для майбутніх поколінь. Лише ця інформація зовсім іншого роду і передається вона інакше, ніж в науці.
        Кожен вид мистецтва має свою художньо-виразну МОВУ. І для збагнення витвору мистецтва, як і для його створення, необхідно цю мову знати і відчувати, освоюючи всі його тонкощі.
        Мова мистецтва - художній, він потрібний для того, щоб народжувати образи і з їх допомогою створювати видиму і чутну, відчутну, а в цілому багатовимірну художню картину світу.
        Своєю мовою пояснюється кожен вид мистецтва, відображаючи одну з його сторін, для чого існують самі різні художньо-виразні засоби.
        Так, живопис виражається мовою кольору і лінії, світла і тіні, колориту, композиції. Музика розмовляє з нами, будуючи лад, метр, ритм, інтонацію, темп, динаміку звуку. Поезія говорить на "людській" мові, але ця мова метафорична, в нім слово виражає зовсім не те, що має на увазі нашу буденну мову.
        Мова архітектури матеріальна. У просторі вона займає собою об'єм, їй властивий ритм, симетрія або асиметрія, пропорції, контрасти, силует, фактура, ритм і колір. А ми сприймаємо її так само, як музичний твір, що послужило приводом Н.В. Гоголеві назвати архітектуру "застиглою музикою".
        Це каскади бароко, капризні рокайльные завитки рококо, урочисті марші сходів класицизму, чіткі пропорції фасадів, гамми колонад, і зліт стрілчастих арок готики.
        Мова архітектури виразна - в нім характер культури епохи і стиль епохи, національні традиції, особа архітектора і каприз правителя. Вона викликають цілу гамму відчуттів: тріумфування, захват, радість, скорбота, покірливість, відчуття польоту і приземленість. Вона узагальнює ці відчуття в поняття, такі як гуманізм, свобода, сила духу і людський геній.
        Не знаючи мови якого-небудь з видів мистецтва, немає сенсу робити спроби розібратися в самому витворі мистецтва - адже при повному розумі ніхто не візьметься читати Бальзака в оригіналі, не знаючи мови автора.
        Мові мистецтва потрібно вчитися, і це зовсім не легкий процес, але дуже привабливий, особливо якщо у учня є до нього здібності - музичний слух, образне мислення, і вистачає характеру для того, щоб опанувати художню мову досконало. Сама художня мова також удосконалюється і оновлюється. Це не завжди наводить в захват публіку і критику.
        Пригадаєте, як зустріли картини імпресіоністів на паризькому "Салоні"? А стаття розгрому пролетарського письменника Максима Горького про картину "Принцеса Греза" М. Врубеля, показаною на Ніжегородськой ярмарку?
        Інколи один з видів мистецтва запозичує з мови іншого необхідні для виразності стилю мовні засоби: у живописі художника ХХ століття Пабло Пікассо виразність і надзвичайна експресія його картини "Герника" придбана вживанням узятої з літератури метафори.
        Коли новий вигляд мистецтва заявляє про себе, він це підтверджує засобами своєї мови, але деякий час вирушає на ці пошуки. Так німе кіно спочатку говорило мовою пантоміми, звукове - театру.
        Телемистецтво - особливий вид телевізійної діяльності спочатку містило в собі дуже багато від мови театру і кіно. Свою мову телебачення шукає тому, що стосунки "творець - глядач" в телемистецтві відрізняється не складом глядацької аудиторії, а більш камерними, інтимними, особистими стосунками що сидять перед екраном з творцями як телесеріалів, так і телевізійних фільмів. До того ж телебачення одного дня показало подію в реальному часі - і це стало потрясінням не меншим, ніж прибуття поїзда на вокзал у братів Люмьер.
        Сьогодні в телевізійному просторі чоловік знаходиться на відстані витягнутої руки від екрану, ближче чим в театрі або кінотеатрі. У нього немає яскраво вираженого колективного сприйняття що відбувається, а тому і оцінка побаченого і пережитого більш індивідуальна і незалежна.
        Свою мову шукає світломузика. Підглянена ще давно у фонтану при місяці, в грі фейєрверків на темному піднебінні під музику оркестру, почута в творах композиторів, вона знаходить свої виразні засоби, намагається створити свою мову.

 

                                                    ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ

        Художній образ - це те, без чого мистецтва попросту б не було. Він існує у всіх його видах - об'ємній і нерухомій СКУЛЬПТУРІ, плоскій і одночасно глибокій КАРТИНІ, в ЛІТЕРАТУРІ, де в ієрогліфах, арабській вязи, латиниці і кирилиці оживає і триває час нашого життя, в МУЗИКЕ, де він записаний знаками і виникає лише в нашій уяві.
        Виникненням образу ми зобов'язані нашим первісним предкам, їх первозданному, неупередженому і наївному, але в той же час допитливому дологічному мисленню, що будило їх уяву.
        "Дрімає чуйний очерет", "море сміялося" і "куди біжиш, стежина мила?" - це все з тих часів, коли вся природа була живою. Це русалки на фронтонах поволжских будинків і капітелі колон, що повторюють форму "світового дерева". Це бачення дало нам епітети і метафори, алітерацію і гіперболи, "стежки і фігури" художнього мислення.
        Наукове визначення образу передбачає, що художній образ це специфічна (тобто в даному випадку лише мистецтву що належить) форма свідомості і оцінки світу, спосіб і форма втілення дійсності в мистецтві.
        Образ відображає дійсність, але він не дзеркальне її віддзеркалення, не копіювання з натури досконалого зразка. Якщо художник володіє в достатній мірі творчою уявою і фантазією, то у нього є можливість перетворити реальність і показати ті її риси, які творцеві здаються істотно важливими для нашого розуміння того, що він хотів сказати засобами свого вигляду мистецтв.
        Це в рівній мірі справедливо для творчості і актора, і письменника, і архітектора, і кінодраматурга.
        Образ не результат наукових досліджень, не формула предмету або явища, він відображає не всю дійсність цілком і остаточно, він лише може показати одну або декілька її сторін. У цьому сенсі оригінал інформаційно більш ємкий, ніж образ і може бути джерелом створення декілька і різних художніх образів, але кожен з них поза сумнівом буде дивно яскравим, емоційно багатим і привабливим.
        Художній образ створюється за допомогою тих художніх засобів, які має в своєму розпорядженні кожен окремий вид мистецтва. Ці засоби пов'язані з особливостям вираження і сприйняття кожного виду мистецтва, з технікою і технологією втілення цих образів.
        Пейзажне ПОЛОТНО не дає уявлення про запаси лісу і води на просторі, що оглядає художником, він дає нам лише уявлення про стан природи в якийсь момент часу, який, як правило, збігається із станом душі людини.
        І взагалі інший художник, стоячи на цьому ж місці, змалював би пейзаж в інших фарбах і побачив би інші деталі.
        Але саме художник здатний вибрати з безлічі інформації, що міститься в об'єкті, те, що його уразило, чим він захотів поділитися з нами, що змусило взятися за кисть і фарби.
        Це складне переживання художника, його особисте враження, від естетичних якостей пейзажу накладається на настрій художника і узагальнюється його світоглядом. Ось чому полотно "НЕБЕСНИЙ БОЙ" Н.К. Реріха або знаменита картина І.І. Левітана "НАД ВІЧНИМ СПОКОЄМ" - щось більше, ніж кольорова гряда хмар і хмар в негоду або пейзаж берега річки з високої точки і самотньою церквою в сільського цвинтаря, написаний в сірий день сумним художником... Це філософське узагальнення, в якому художник піднімає нас вище за повсякденність швидкоплинного життя, вище за жаль про короткочасність її, бо кожне людське життя протікає на величному фоні ще не розгаданої людиною природи.
        Якщо говорити про образ Київа - те і не перечитати, скільки різних облич міста дивляться на нас з полотен художників, із сторінок поем і віршів, як дивно удається передати його петербурзький дух в музиці.ХУДОЖНИКИ вибирали різні куточки міста, писали його в різний час дня і року.
      Хоча ніхто з них не задавався метою перерахувати удома на набережній , визначити рівень води в Дніпрі або точно передати в масштабі висоту "Александрійського стовпа" або вагу Ростральної
        Художній образ створюється за допомогою тих художніх засобів, які має в своєму розпорядженні кожен окремий вид мистецтва. Ці засоби пов'язані з особливостями вираження і сприйняття кожного виду мистецтва, з технікою і технологією втілення цих образів.
        Але є і загальні закономірності художньої творчості.
        Незмінно в художньому творі присутня ІДЕЯ, в даному випадку нічого спільного що не має з якою-небудь ідеологією. Ідея по латині - думка, але прийшла як поняття до нас з французької філософії, для витвору мистецтва ідея - думка головна.
        Емоційно виражене відношення художника до змальовуваного їм прийнято називати ОЦІНКОЮ.
        ТЕМА, ІДЕЯ, ОБРАЗ - все це разом не що інше як ВМІСТ художнього твору. Але вміст особливий, воно втілене художником у відчутній і видимій, матеріально-наочній ФОРМІ, яку ми сприймаємо своїми відчуттями. Вона створена за допомогою матеріалів і прийомів, для кожного виду мистецтв особливих, власних, "авторських".
 

 

Словник термінів | Вислови про мистецтво | Аудіо- та відеоматеріали | Корисні посилання

Зробити безкоштовний сайт з uCozCopyright MyCorp © 2020